donderdag, 6. november 2025 - 10:26 Update: 06-11-2025 10:31

Meer investeringen verwacht in 2026, winstgevendheid gedaald

nieuwbouw-dak-bouwvakker
Foto: Archief EHF/ foto ter illustratie
Den Haag

Ondernemers verwachten in 2026 meer te investeren dan dit jaar. Wel zagen ze hun winstgevendheid afgelopen kwartaal afnemen en is het ondernemersvertrouwen nog steeds negatief. Dit melden het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS), KVK, het Economisch Instituut voor de Bouw (EIB), MKB-Nederland en VNO-NCW donderdag op basis van de Conjunctuurenquête Nederland.

Drie procent verwacht meer te investeren in 2026

'Per saldo verwacht ruim 3 procent van de ondernemers meer te investeren in 2026. Ondernemers in de vastgoedsector verwachten dit met per saldo 25 procent het vaakst. Negen bedrijfstakken verwachten meer te investeren, de overige drie bedrijfstakken verwachten minder te investeren', aldus het CBS

Detailhandel

In de cultuur, sport en recreatie en in de detailhandel verwachten ondernemers meer te investeren, terwijl ze vorig jaar nog een afname verwachtten. In de landbouw, bosbouw en visserij, in de horeca en de informatie en communicatie, verwachten ondernemers dat ze minder gaan investeren in 2026.

Tekort aan arbeidskrachten nog steeds belangrijkste belemmering

Aan het begin van het vierde kwartaal van 2025 gaf 33 procent van de ondernemers een tekort aan arbeidskrachten aan als belangrijkste belemmering in hun bedrijfsvoering. Dit is sinds het derde kwartaal van 2021 de meest genoemde belemmering. Daarnaast zei 22 procent dat onvoldoende vraag de belangrijkste belemmering was. Ruim 10 procent van de ondernemers noemde financiële beperkingen. Ruim 33 procent zei geen belemmeringen te ervaren.

Categorie
Provincie